DYSKOLIZA OZONOWA


DYSKOLIZA OZONOWA

Czym jest dyskoliza ozonowa?

Przedstawiamy Państwu nową metodę leczenia dyskopatii lędźwiowej wykorzystującą lecznicze właściwości ozonu przy pomocy tomografii komputerowej. Metoda w Polsce dotychczas nie stosowana, na œświecie znana jest od 10 lat.

Czy ingerencja w kręgosłup jest bezpieczna?

Dyskoliza ozonowa krążka międzykręgowego to minimalnie inwazyjna metoda leczenia dyskopatii lędźwiowej polegająca na przezskórnym nakłuciu krążka i bezpośrednim wstrzyknięciu terapeutycznej mieszaniny gazów.

Ozon to niestabilny gaz o silnie utleniających właściwościach stosowanych od lat w medycynie m.in. ze względu na właściwości antyseptyczne i przeciw zapalne.

Jak odbywa się zabieg?

Zabieg dyskolizy ozonowej wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym. Planowanie i przeprowadzenie zabiegu odbywa się pod kontrolą tomografii komputerowej. Przezskórne nakłucie krążka międzykręgowego jest wykonywane w trybie ciągłego podglądu okolicy zabiegu dzięki zastosowaniu fluoroskopii w tomografii komputerowej.

Fluoroskopia TK pozwala na skanowanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa w czasie rzeczywistym ze znacznym ograniczeniem dawki promieniowania jonizującego.

Czas trwania zabiegu jest krótki, nawet poniżej 30 min.

Jak długi jest okres rekonwalescencji po zabiegu?

Po zabiegu Pacjent odpoczywa przez dwie godziny, następnie jest wypisany do domu. Cała procedura zajmuje zatem około trzy godziny. Powikłania metodą minimalnie inwazyjnej dyskolizy za pomocą ozonu niesie za sobą nieznaczne ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych w postaci zakażenia. Ryzyko to jest minimalizowane przez zastosowanie pełnej aseptyki w czasie zabiegu. Dodatkowo dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym ozonu ryzyko infekcji jest praktycznie niemożliwe, ozon podany miejscowo przyspiesza gojenie.

Jaki jest mechanizm działania terapeutycznego?

Ozon w mieszaninie z tlenem podany bezpośrednio do krążka międzykręgowego działa na proteoglikany wchodzące w skład jądra miażdżystego krążka powoduje ich utlenowanie, co prowadzi do zmniejszenia objętości krążka i stopnia jego uwypuklenia dokanałowego.

 • Działanie przeciwzapalne w miejscu patologii poprzez utlenianie receptorów bólu.
 • Poprawa mikrokrążenia w miejscu ucisku przez dysk na naczynka krwionośne i zwiększenie lokalnego dotlenienia korzeni nerwowych.
 • Zmniejszenie napięcia mięśni przykregosłupowych w przypadku dodatkowej iniekcji okołokorzeniowej ozonu.
 • Jakie są efekty po zabiegu?

  Natychmiastowe całkowite lub częściowe ustąpienie bólu.

  Okres utrzymywania się umiarkowanych dolegliwości pacjenta lub nieznacznego pogorszenia w ciągu 2 tygodni.

  Faza polepszenia w ciągu 8 tygodni.

  Rezultaty:

  Całkowite ustąpienie bólu w 75% - 80% przypadków.
  Ustąpienie objawów zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie) w 70% - 80%.
  Ustąpienie objawów zmniejszenia siły mięśniowej w 50% - 60% przypadków.

  Kto wykonuje zabieg?

  Zabieg jest wykonywany przez specjalistę radiologa, lek. med. Pawła Jesikiewicza.


  DYSKOLIZA OZONOWA
  CENA ZABIEGU / PLN
  KONSULTACJA + ZABIEG
  2 000