TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA


DO CZEGO SŁUŻY TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA?

Tomografia komputerowa to metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie obrazów tomograficznych (czyli przekrojów) badanego obiektu). Wykorzystuje ona złożenie projekcji obiektu wykonanych z różnych kierunków do utworzenia obrazów 2D i 3D.

CZY BADANIE JEST BEZPIECZNE?

Badanie za pomocą tomografu komputerowego jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Jednakże, podczas jego wykonywania używane jest promieniowanie rentgenowskie, którego dawka jest stosunkowo duża, lecz bezpieczna dla pacjenta. Z tego też względu, badanie nie powinno być powtarzane często, ponieważ samo w sobie promieniowanie rentgenowskie jest szkodliwe dla organizmu, szczególnie dla kobiet w ciąży.

Co ważne, czasami Pacjentowi podaje się środek kontrastowy, w związku z czym istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Możliwe powikłania po wprowadzeniu kontrastu do krwi ujawniają się relatywnie rzadko i najczęściej mają formę łagodnych reakcji skórnych i pokarmowych - zaczerwienienie skóry, pokrzywka, nudności, wymioty.

Powikłania nie zależą od dawki i mogą wystąpić niezależnie od wszystkich podjętych środków ostrożności.

Spiralny wielorzędowy Tomograf Komputerowy Somatom Scope Power firmy Siemens to nowoczesna generacja jednego z najlepszych aparatów TK, umożliwiająca wykonanie wszystkich typów badań tomograficznych z uwzględnieniem zaawansowanych badań z zakresu:

 • neuroradiologii takich jak perfuzja TK,
 • kontrastowych badań naczyniowych - angio TK,
 • zaawansowanych wielofazowych badań: klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy małej oraz badań układu kostno-stawowego z możliwością tworzenia rekonstrukcji trójwymiarowych obrazów.
 • Badanie Tomografem Komputerowym, podobnie jak w przypadku Rezonansu Magnetycznego, czasami rodzi konieczność dożylnego podania tzw. środka kontrastowego (decyzję podejmuje lekarz radiolog nadzorujący badanie), czyli substancji cieniującej umożliwiającej obrazowanie niektórych struktur organizmu.

  Badanie okolic: stawów, kości, zatok - nie wymagają podania kontrastu, jednakże każdy Pacjent oraz jego schorzenie są indywidualne, tak też poniższe wymogi przygotowania do badania stosujemy w odniesieniu do każdego Pacjenta.

  Celem przystąpienia do badania należy:

 • Przybyć na badanie co najmniej 5 godzin na czczo (nie jeść, można wypić 0,5 litra wody mineralnej niegazowanej).
 • Przygotować dokumentację medyczną dot. badanej okolicy anatomicznej.
 • Dostarczyć aktualne badanie poziomu kreatyniny z krwi.
 • UWAGA!
  Każdy Pacjent wykonujący badanie w ramach NFZ, jest zobligowany do dostarczenia
  aktualnego badania poziomu kreatyniny z krwi
  (aktualne = nie starsze niż 30 dni).

  *Pacjenci z nadczynnością tarczycy są proszeni o dostarczenie aktualnego wyniku poziomu hormonów.

  *Pacjenci z cukrzycą, przyjmujący lek Metformina:

 • z niewydolnością nerek proszeni są o odstawienie leku na 48 godz. przed i po badaniu z użyciem środka kontrastowego
 • bez zdiagnozowanych chorób nerek proszeni są o odstawienie leku do 48 godz. po badaniu z użyciem środka kontrastowego.
 • W przypadku badania jamy brzusznej, miednicy mniejszej dodatkowo należy:

 • Przybyć 1 godzinę wcześniej w stosunku do zaplanowanego badania.
 • Zabrać ze sobą 1 l niegazowanej wody mineralnej
 • Po przybyciu do placówki, Pacjent:

  1. Wypełnia specjalny formularz, celem zidentyfikowania ewentualnych przeciwskazań do badań oraz opisu dolegliwości.

  2. Przekazuje pracownikowi rejestracji dokumentację medyczną dotyczącą badanej okolicy anatomicznej - chyba, że takowej nie posiada (tzn.: jeżeli Pacjent zamierza wykonać badanie TK kolana, a wcześniej owa okolica była już poddana np. USG, RTG, MRI czy zabiegom - to taka informacja wraz z dokumentacją medyczną pozwalają na sporządzenie bardziej precyzyjnego opisu, odnoszącego się do wcześniejszych zmian).

  3. Zostaje poproszony o udanie się do przebieralni (jednoosobowe pomieszczenie, zamykane na klucz), celem pozostawienia wszystkich przedmiotów mogących wchodzić w interakcję z urządzeniem - tj. pasek od spodni, urządzenia elektroniczne, klucze, zegarek itp.

  1. Przygotowany Pacjent, zostaje ułożony na ruchomym stole, wsuwanym do tunelu rezonansu magnetycznego. Ważne, aby ułożyć się wygodnie, gdyż w trakcie badania nie można się ruszać.

  2. Podczas badania, Pacjent słyszy komunikaty instruujące od technika radiologii przeprowadzającego badanie. Badany Pacjent ma zawsze kontakt z personelem.

  Badany Pacjent ma zawsze kontakt z personelem.

  3. Co do zasady czas badania wynosi od 3-20 minut (w zależności od badanej okolicy anatomicznej).

  4. Czasami, podczas badania, zachodzi potrzeba dożylnego podania tzw. środka kontrastowego. To substancja cieniująca umożliwiająca obrazowanie niektórych struktur organizmu.

  Decyzję o podaniu środka kontrastowego podejmuje lekarz radiolog nadzorujący badanie.

  Jakie są przeciwwskazania do badania?

  Bezpośrednimi przeciwskazaniami do przeprowadzenia badania TK jest:

 • ciąża
 • Uczulenie na środki kontrastowe,
 • Ostra i przewlekła niewydolność krążenia,
 • Niewydolność wątroby i nerek (również pacjenci dializowani),
 • Astma i rozedma płuc,
 • Cukrzyca insulinozależna.